Akumulačný krb od GoSmoke.

Akumulačný krb od GoSmoke.
12. júna 2019 Peter Macek
In Blog

Akumulačný krb od GoSmoke.

Článkov o akumulačných krboch je na internete a v odbornej literatúre veľké množstvo. Preto sa v článku venujem len jednému druhu akumulačného krbu, ktorý staviam už niekoľko rokov a s ktorým sú zákazníci nadmieru spokojní.

Komu je určený akumulačný krb od GoSmoke.

Tento akumulačný krb je určeným ľuďom, ktorí majú radi posedenie pri ohni a túžia po sálavom teple, ktoré blahodarne pôsobí na ľudský organizmus. Zároveň chcú mať nízke náklady na palivo a minimálny interval prikladania dreva do ohniska krbu.

Časti krbu a ich popis.

Akumulačný krb sa skladá z troch základných častí.

1. Plášť krbu

2. Krbová vložka

3. Akumulačné jadro krbu

Plášť krbu.

Na plášť krbu používam akumulačné betónové dosky – AKT. Sú to dosky zo zmesi kameniva a cementu. Výrobcom je Prumyslova keramika v Českej republike. Vyrábajú ich už desaťročia, sú dlhodobo známi u kachliarov, ktorí s nimi majú bohaté skúsenosti. Majú veľmi nízku rozťažnosť pri zohriatí, preto sú ideálne na stavbu plášťa krbu. Ich akumulačné schopnosti a ideálny prestup tepla z krbu do priestoru izby sú jedným z najlepších materiálov, ktoré poznáme.

Plášť krbu

Krbová vložka.

Do akumulačného krbu odporúčam vložku Supra Neo 67. Výrobcom je Francúzska firma Supra. Je vyrobená zo špičkových oceľových plechov a špičkovej liatiny, z ktorej je jadro krbovej vložky. Vývojárom vo firme Supra sa podarilo vyrobiť veľmi kvalitnú a konštrukčne vydarenú krbovú vložku. Spaľovanie v ohnisku je efektívne, čisté, pohľad na oheň je v určitých momentoch úchvatný. Ohnisko nemá šamotové jadro, preto sa teplo z ohniska rýchlo a efektívne prenáša do vnútra krbu, kde sa nachádzajú magnezitové tehly, ktoré toto teplo absorbujú a následne pomaly uvoľňujú.

Krbová vložka Supra Neo 67 G

Akumulačné jadro krbu.

Akumulačné jadro okolo krbovej vložky tvoria magnezitové tehly. Magnezitové tehly sa v minulosti používali v elektrických akumulačných peciach. Boli uložené pri elektrickej špirále, ktorá sa zapínala len v noci, využíval sa nočný elektrický prúd, pretože bol lacný. Magnezitové tehly sa nahriali a následne cez deň odovzdávali teplo do miestnosti.

Tieto vlastnosti magnezitových tehál ich predurčili k tomu, aby som ich začal montovať okolo krbovej vložky. Dokážu absorbovať veľké množstvo tepla, čo prispieva ku komfortu a efektivite kúrenia akumulačným krbom. Komfort sa prejavuje tým, že pri kúrení nevzniká v izbe vysoká teplota a po skončení kúrenia v spojení s akumulačným plášťom krbu sa teplota krbu len pomaly znižuje.

Magnezitové jadro

 

Technické parametre krbu:

Váha krbu: 800 kg

Plášť krbu: akumulačné betónové dosky AKT

Akumulačné jadro: magnezit

Krbová vložka: Supra Neo 67 G, výkon 8 kW

Napojenie na komín: nerezové, DN 150 mm, zn. Schiedel

Izolácie stien: Grenaisol hrúbky 40 mm

Približná dávka dreva na ohriatie krbu je cca 7,5 kg dreva /3×2,5 kg/. Približný výkon na celých 10 hodín je 25,5 kW. Pri tejto dávke vydrží krb sálať teplo 8-10 hodín. Na krbe je umiestnená uzatvárateľná mriežka. Po jej otvorení sa stáva krb poloakumulačný, pričom sa skracuje doba sálania približne na polovicu.


Tip na záver.

Ak máte záujem o akumulačný krb a zvažujete ponuky rôznych predajcov alebo kachliarov, tak sa v prvom rade pýtajte na celkovú váhu krbu. Teplo sa musí zákonite niekde uložiť. Preto je nutné používať na akumuláciu vhodné ťažké materiály. Ak vám niekto ponúka akumulačný krb s váhou 300 kg, tak to nemôže byť akumulačný krb. Ideálna váha dobrého akumulačného krbu je zhruba 800 až 1000 kg.


Ak plánujete stavbu krbu, tak budem rád ak ma kontaktujete a ja rád poskytnem viac informácií. V prípade záujmu o stavbu krbu vám poskytneme návrh krbu a aktuálny rozpočet na materiály k stavbe akumulačného krbu.

 

Peter Marek, kachliar

kozubar@gmail.com

mobil: 0944 288 942